Ексклюзив: українське антикорупційне бюро розслідує державний тендер на медичні костюми

КИЇВ (Reuters)

Українські антикорупційні чиновники проводять розслідування тендера на 71 000 лікарняних захисних костюмів під час пандемії коронавіруса після того, як уряд вперше обійшло свої власні правила закупівель в секторі охорони здоров’я.

Україна, давно переслідувана нестримною корупцією, рідко отримувала похвали від міжнародних донорів за її зусилля щодо перегляду процесів закупівель та вирішення проблеми в системі охорони здоров’я. Допомога донорів, яка залежить від успіху Києва в боротьбі з хабарництвом, вкрай необхідна, так як насувається глибока рецесія.

Відповідаючи на питання про тендер, українське антикорупційне бюро (НАБУ) заявило агентству Reuters, що працює над попереднім розслідуванням можливого зловживання службовим становищем після того, як неназваний депутат висловив стурбованість з цього питання. НАБУ не повідомив ніяких подробиць, заявивши, що розголошення інформації може зашкодити розслідуванню.

Глава Державного департаменту медичних закупівель України (МЗУ), державного органу, створеного в 2018 році для боротьби з корупцією при укладанні контрактів в секторі охорони здоров’я, звинуватив уряд у порушенні своїх власних правил, відкинувши вибір свого агентства щодо тендеру і уклавши контракт з компанія, яка доставила костюми дуже пізно і за завищеною ціною.

«Ця практика є контрпродуктивною і незаконна», — заявив агентству Reuters Арсен Жумаділов.

МЗУ займається закупівлею ліків і медичного обладнання від імені міністерства охорони здоров’я.

Міністерство охорони здоров’я заперечує будь-які порушення в справі за медичними позовами і каже, що він був змушений діяти через невміле управління ситуацією Жумаділовим.

Важливо

Сварки відбуваються під час тестування для України, яка на сьогоднішній день повідомила про 21 245 випадках COVID-19, хвороби легенів, викликаної новим коронавірусів, з 623 смертельними наслідками. Медики становили приблизно п’яту частину випадків в Україні, підкреслюючи нагальну потребу в додаткових захисних костюмах.

Минулого місяця МЗУ провів тендер і уклав контракт з «Текстиль-Контакт», який вже постачав костюми в лікарні. Але уряд розірвав цю угоду, заявивши, що спорядження «Текстиль-Контакту» не забезпечує кращого захисту, ніж комбінезон маляра, і йому не вистачає відповідної сертифікації.

«(Лікарям) потрібні засоби індивідуального захисту. Якщо замість костюма для біологічного захисту буде куплений костюм маляр … ну, вибачте », — сказав Reuters міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Текстиль-Контакт та Жумаділов сказали, що костюми Текстиль-Контакту відповідали критеріям міністерства охорони здоров’я. На момент розірвання контракту вже було пошито близько 23 500 костюмів, повідомив засновник «Текстиль-Контакту» Олександр Соколовський.

Потім уряд уклав контракт з фірмою «Меддів», яка стягувала 489 гривень (18 доларів США) за костюм, в порівнянні з 245 гривнями «Текстиль-Контакту».

Меддів не відповів на запит Reuters про коментарі.

Згідно з митними документами, опублікованими опозиційним законодавцем, Меддів імпортував лише близько 29 000 костюмів станом на 19 травня в Україну.

За словами Жумаділова, відсутність у Меддів досвіду роботи з великими контрактами або закордонними поставками мало виключити це з процесу торгів.

«Наш співробітник по боротьбі з корупцією сказав, що відповідно до наших процедур ця компанія не може претендувати на участь в нашому тендері», — додав він.

Джерело: Reuters